loader image

روزنامه ایران | شماره :8105

1401/11/23


قتل هم اتاقی به خاطر کینه قدیمی


گروه حوادث / کارگر جوان  که مدعی است همکارش را به خاطر افکار شیطانی به قتل رسانده است در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه شد. به گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، رسیدگی به این پرونده از مرداد سال ۱۴۰۰ با گزارش یک درگیری مرگبار در ساختمانی نیمه‌ساز آغاز شد. پس از آن مأموران به محل حادثه در یکی از مناطق جنوبی تهران اعزام شدند و در بررسی‌ها مشخص شد که پسر 17 ساله‌ای به نام سعید که از اتباع بیگانه است، همکار 20 ساله‌اش به نام رحمان را با ضربه‌های متعدد چاقو به قتل رسانده است. با مشخص شدن ماجرا، جسد مقتول با دستور قضایی به پزشکی قانونی منتقل و سعید هم در محل بازداشت شد. متهم پس از انتقال به دادسرای اطفال و در بازجویی‌های اولیه به قتل همکارش اعتراف کرد و پس از یکسال با تجمیع گزارش‌های پزشکی قانونی، پلیس و تکمیل تحقیقات، پرونده متهم در حالی به شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد که وی به سن 18 سالگی رسیده بود و در برابر اتهام قتل عمد، جرح غیرمنتهی به فوت و ورود غیرقانونی به کشور محاکمه شد.
 ادعای جدید در دادگاه
در ابتدای جلسه عنوان شد که اولیای‌دم نتوانسته‌اند در دادگاه حاضر شوند، اما درخواست قصاص متهم را به دادگاه اعلام کرده‌اند. در ادامه متهم به جایگاه رفت و گفت: چون همه خانواده‌ام سال‌هاست در ایران زندگی می‌کنند من هم سال 99 با پرداخت 3 میلیون تومان قاچاقی وارد ایران شدم تا کنار خانواده‌ام باشم. پس از آن برای کار به تهران آمدم و همراه با دو هموطنم اتاقکی را در یک ساختمان نیمه‌ساز اجاره کردیم و کارمان هم جمع کردن ضایعات بود. روز حادثه در خواب بودم که متوجه شدم رحمان قصد دارد آزارم دهد که من مقاومت کردم. او چاقویی از جیبش بیرون آورد و تهدیدم کرد اما با او درگیر شدم و در یک لحظه دیدم چاقو به او خورده است. من او را با چاقو نزدم و قصدی هم برای کشتن او نداشتم. بعد از آن هم همخانه دیگرمان موضوع را به پلیس خبر داد. قاضی پرسید: همخانه شما مدعی است که رحمان به‌خاطر گرفتن طلبش از شما به قتل رسیده، چون نمی‌خواستی بدهی‌ات را پرداخت کنی دست به جنایت زدی. متهم جواب داد: من در زمان حادثه پول کافی داشتم اما چون سنم کم بود آنها قصد آزارم را داشتند، من فقط از خودم دفاع کردم و چاقو ناخواسته به رحمان اصابت کرد. در بخش دیگری از رسیدگی به پرونده، قاضی با استناد به گزارش پزشکی قانونی اظهار داشت: طبق گزارش کارشناسان پزشکی قانونی در چند نقطه از بدن مقتول از جمله صورت، بازو و قلب جای بریدگی با چاقو دیده شده و این موضوع قتل ناخواسته و غیرعمدی را تأیید نمی‌کند. پس از دفاعیات متهم، وکیل او نیز به جایگاه رفت و گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که اختلاف موکلم با آنها به روز حادثه بر نمی‌گردد، ضمن اینکه شاهد پرونده چون خودش قصد آزار موکلم را داشته نمی‌توان به شهادت او اعتماد کرد. آنها حتی یکبار با خوراندن قرص‌های خواب‌آور، موکلم را آزار داده بودند و همین موضوع باعث کینه و عصبانیت موکلم شده بود. به همین خاطر درخواست می‌کنم متهم را از اتهام قتل عمد تبرئه کنید. با پایان اظهارات وکیل متهم، قضات برای صدور رأی وارد شور شدند.

پاتک پلیس به مخفیگاه 1265 متهم در پایتخت


گروه حوادث/ مهندس قلابی، سارقان مسلح گاراژهای پایتخت و خواستگار شیاد از جمله متهمانی هستند که در طرح رعد و کاشف پلیس دستگیر شدند.
به گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ صبح یکشنبه در حاشیه اجرای مراسم طرح «کاشف» و «رعد» پلیس پایتخت گفت:  در این مرحله از طرح «رعد» در مجموع ٨٤١ سارق و مالخر دستگیر و٣٠ باند سارقان خرده‌پا نیز منهدم شدند که اغلب، سارقان خودرو بودند.
فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به کشف و ضبط چهار قبضه سلاح گرم  گفت: در طرح «کاشف» نیز ۴۲۴ سارق دستگیر شدند که حرفه‌ای و سارقان به عنف و کلاهبرداران هستند. دستگیری ٣٠ باند مجرمان جرایم جنایی مانند قتل، تجاوز و زورگیری از جمله دستاوردهای طرح کاشف بود. در این طرح، حدود ١٠ قبضه سلاح گرم از ۸۶ باند سارقان، آدم‌ربایان، کلاهبرداران و محکومان فراری و جاعلان کشف و ضبط شد که همه این سلاح‌ها از سوی آنها استفاده می‌شد.
سرهنگ مرتضی نثاری معاون جرایم جنایی پلیس آگاهی پایتخت با اعلام خبر دستگیری دو باند سرقت مسلحانه توسط کارآگاهان اداره یکم اداره آگاهی پلیس پایتخت گفت: نخستین باند، 4 مرد مسلح بودند که به بهانه حمل بار، خودروهای باری مثل نیسان را کرایه کرده و با کشاندن راننده‌ها به محلی خلوت، با تهدید اسلحه خودروهایشان را سرقت می‌کردند. آنها بعد از نصب پلاک‌های سرقتی روی خودروهای سرقت شده راهی گاراژها می‌شدند. در تحقیقات پلیس مشخص شد یکی از آنها سارق سابقه‌دار است و بدین ترتیب اعضای باند شناسایی و دستگیر شدند. متهمان سه فقره سرقت و یک قتل در تهران داشته و مابقی جرایم را در استان تهران و البرز مرتکب شده‌اند. باند دیگری که بازداشت شده‌اند، به همین شیوه و شگرد سرقت می‌کردند. آنها سه مرد مسلح بودند که با رفتن به کارخانه‌های شهرک شمس‌آباد دست و پای نگهبان را بسته و سرقتشان را انجام می‌دادند.
قتل به خاطر سرقت نافرجام
میلاد، همان فردی است که دست به اسلحه شده و نگهبان گاراژ را به قتل رسانده است. از او درباره نحوه سرقت ها پرسیدیم:
سرقت‌ها را چطور انجام می‌دادید؟
در خیابان‌ها پرسه می‌زدیم و از جلوی گاراژها که رد می‌شدیم داخل گاراژ را می‌دیدیم و اگر وسایل به درد‌بخوری داخلش بود، شب برای سرقت راهی آنجا می‌شدیم. از دیوار بالا می‌رفتیم و با تهدید اسلحه دست و پای نگهبان را می‌بستیم و وسایل را سرقت می‌کردیم.
ماجرای قتل چه بود؟
من تیراندازی کردم. مقتول و همدستش داخل اتاق سرایداری بودند. زمانی که وارد گاراژ شدیم ترسید و در را از داخل قفل کرد. می‌خواست به پلیس زنگ بزند و مدام این طرف و آن طرف می‌رفت. می‌خواستم شیشه را بشکنم و از طریق پنجره وارد شویم به همین دلیل تیراندازی کردم، اما تیر به قلبش خورد. سرقت را نیمه‌کاره رها کردیم و به همکارش گفتیم به اورژانس زنگ بزند.
سرقت با ترفندهای عجیب
در کنار متهمان بازداشت شده، مالباخته‌هایی هم که از دستگیری متهمان پرونده‌شان با خبر شده‌اند به اداره آگاهی آمده‌اند. یکی از شاکی‌ها مرد دندانپزشکی است که هدف سرقت پلیس قلابی قرار گرفته است؛ در توضیح ماجرا می گوید: متهم مدتی قبل به مطبم در سعادت‌آباد آمد و خودش را مأمور پلیس معرفی کرد. چند باری متهم به مطبم آمد و دندان‌هایش را برایش درست کردم. روز حادثه وقتی با او در اتاق تنها شدم، ناگهان قمه‌ای از زیر پیراهنش بیرون آورد و مرا تهدید کرد که اگر می‌خواهم زنده بمانم باید به او پول بدهم. او می‌دانست که بعضی از بیمارها هزینه درمانشان را به دلار پرداخت می‌کنند. وقتی سراغ دلارها را گرفت از ترس 20 هزار دلاری که در مطب بود را به او دادم.
اجاره خودروی مدل بالا برای سرقت
سوژه‌هایش را در سایت‌های همسریابی شناسایی می‌کرد و با ترفند ازدواج آنها را به محل قرار می‌کشاند. مالباختگان که او را با لباس‌های مارک و خودروی مدل بالا می‌دیدند، با تصور اینکه مرد پولداری خواستگارشان است به او اعتماد می‌کردند.
طعمه‌هایت را چطور شناسایی می‌کردی؟
در فضای مجازی. گاهی در سایت همسریابی و گاهی هم در گروه‌های تلگرامی. به بهانه ازدواج به آنها نزدیک می‌شدم و خودم را مهندس عمران معرفی می‌کردم. بعد از مدتی با مالباخته‌ها قرار ملاقات می‌گذاشتم و برای اینکه نظر آنها را بیشتر جلب کنم، خودروی مدل بالا کرایه می‌کردم و به محل قرار می‌رفتم و اعتماد آنها به من جلب می‌شد. به آنها می‌گفتم در زمینه ارز دیجیتال و دلار کار می‌کنم و درآمد خوبی دارد و اگر دوست دارند می‌توانند آنها هم سرمایه‌گذاری کنند. آنها هم طلا و پول‌هایشان را می‌آوردند و من یا در محل قرار با تهدید چاقو از آنها سرقت می‌کردم یا اینکه به بهانه سرمایه‌گذاری پول و طلاها را می‌گرفتم و ناپدید می‌شدم.
انگیزه‌ات چه بود؟
نیاز مالی. پدرم بیمار بود و برای تأمین هزینه درمانش به پول نیاز داشتم.

دستگیری قاتلان دختر 7 ساله سراوانی


گروه حوادث / عاملان شلیک مرگبار به دختر 7 ساله سراوانی پس از بازگشت به کشور در عملیات ویژه پلیس دستگیر شدند. 
سرهنگ مرتضی جوکار، جانشین فرمانده انتظامی سیستان‌وبلوچستان در تشریح این ماجرا گفت: اوایل آبان امسال در پی وقوع تیراندازی در یکی از مناطق مسکونی روستای آسپیچ شهرستان سراوان، دختربچه‌ای به نام مونا نقیبی مورد اصابت گلوله قرار گرفت و جان باخت. کارآگاهان اداره مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی به همراه تیم بررسی صحنه جرم به سرعت در محل حاضر شدند و از همان لحظات ابتدایی تحقیقات خود را برای شناسایی عاملین جنایت آغاز کردند. 
جانشین فرمانده انتظامی سیستان‌وبلوچستان افزود: رسانه‌های وابسته به معاندین و مغرض ادعا کردند این کودک در پی‌ تیراندازی بی‌ضابطه نیروهای نظامی در یکی از مناطق مسکونی از توابع شهرستان سراوان جان باخته است و با انتشار این خبر کذب موجبات تشــــــــــــویش اذهان عمومی را فراهم آوردند، اما تحقیقات و بررسی‌های میدانی پلیس از همان ابتدا مشخص کرد یک باند سارقین مسلح هنگام سرقت مسلحانه یک دستگاه خودرو، اقدام به تیراندازی کرده و در این بین دختربچه هفت ساله‌ مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.سرهنگ جوکار افزود: با رصد دقیق پلیس مشخص شد عاملان این جنایت پس از وقوع قتل به یکی از کشورهای همسایه گریخته‌اند. سرانجام با کار دقیق پلیسی و با توجه به حساسیت موضوع، عاملین این جنایت به محض ورود به کشور شناسایی و در یک عملیات منسجم و پیچیده قاتل اصلی به همراه ۲ همدست دیگرش دستگیر شدند.
جانشین فرمانده انتظامی سیستان‌وبلوچستان گفت: با دستگیری قاتل و اعتراف او و دیگر همدستانش به ارتکاب این جنایت، پرونده برای سیر مراحل قانونی به همراه متهمان به مراجع قضایی ارسال شد.Source link