loader image

روزنامه ایران | شماره :8064

1401/09/07


پاسخ شایسته کی‌روش به اظهارات عجیب کلینزمن

یورگن! به کمپ ما بیا تا فرهنگ هزاران ساله ایران را یاد بگیری


گروه ورزشی/ پس از پیروزی 2-0 تیم ملی مقابل ولز در جام جهانی 2022 قطر، یورگن کلینزمن سرمربی و کاپیتان اسبق آلمان اظهاراتی عجیب را درباره کارلوس کی‌روش و تیم ملی کشورمان مطرح کرد. او گفت: «کارلوس واقعاً بخوبی با تیم ملی و فرهنگ ایران سازگار است. او در امریکای جنوبی با کلمبیا شکست خورد و سپس نتوانست با مصر به جام جهانی صعود کند و درست قبل از جام جهانی با ایران به میدان آمد. جایی که قبلاً مدت زیادی با این تیم کار کرده بود. این تصادفی نیست. این بخشی از فرهنگ آنهاست. آنها مدام روی گوش داوران خط و داور چهارم کار کردند و روی قضاوت آنها تأثیر گذاشتند. صحنه‌های زیادی وجود داشت که در تصاویر تلویزیونی ندیدیم. آنها شما را از بازی خود خارج می‌کنند. نتیجه مسابقه با داور دیگر می‌توانست متفاوت باشد. بازیکنان ایران 5 نفری دور داور بودند و این به سود ولز نبود.» این صحبت‌های کلینزمن با واکنش کی‌روش مواجه شد و سرمربی پرتغالی تیم ملی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «یورگن عزیز! تو ابتکار عمل به خرج دادی که‌ منو کارلوس صدا کنی، فکر می‌کنم بهتر باشد من هم تو را یورگن صدا کنم. حتی با وجود این که من را نمی‌شناسی، شخصیت من را با یک پیشداوری زیر سؤال بردی. مهم نیست چقدر به تو بابت آنچه در زمین فوتبال انجام داده‌ای احترام می‌گذارم ولی آن صحبت‌ها درباره فرهنگ ایران، تیم ملی فوتبال ایران و بازیکنانم، مایه شرمساری در فوتبال است. البته هیچ کس نمی‌تواند به اتحاد ما وقتی در سطح ما نیست صدمه بزند. حتی اگر هم باشد دوست داریم تو را به عنوان مهمان به کمپ تیم‌ ملی دعوت کنیم؛ با بازیکنان ایران آشنا شوی و از آنها درباره ایران، مردم ایران،‌ شاعران و هنرمندان، جبر (ریاضی) و تمام فرهنگ هزاران ساله ایران یاد بگیری و از بازیکنان ما بشنوی که چقدر آنها به فوتبال عشق می‌ورزند. به عنوان یک امریکایی-آلمانی ما می‌فهمیم که تو از ما حمایت نمی‌کنی و مشکلی هم نداریم و با وجود اظهارات توهین‌آمیز تو در BBC که تلاش کردی زحمت، فداکاری و توانمندی ما را زیر سؤال ببری، ما به تو قول می‌دهیم که هیچ قضاوتی درباره فرهنگ،‌ ریشه و سابقه تو نداشته باشیم و همیشه از تو در بین خانواده خودمان استقبال می‌کنیم. در همین حال با تمام تمرکزمان می‌خواهیم تصمیم فیفا را در قبال پست تو به عنوان عضو گروه تحقیقات جام جهانی قطر ۲۰۲۲ ببینیم چرا که انتظار داریم تو قبل از بازدید از کمپ ما از سمتت استعفا کنی.»
فدراسیون فوتبال خواستار استعفای کلینزمن شد
این موضوع همچنین با واکنش فدراسیون فوتبال ایران نیز مواجه شد و سایت این فدراسیون در بیانیه‌ای با انتقاد از صحبت‌های ستاره پیشین ژرمن‌ها نوشت: «در پی اظهارات سرمربی سابق امریکا علیه فرهنگ مردم ایران و توهین به تیم ملی ایران، فدراسیون فوتبال ایران، فیفا را مورد خطاب قرار داد و با محکوم کردن اظهارات مغرضانه کلینزمن علیه ایران، خواستار استعفای او از گروه مطالعات فنی فیفا شد. آقای کلینزمن، عضو گروه مطالعات فنی فیفا، گفته است که در بازی ایران و ولز، بازیکنان تیم ملی و کادر فنی «روی داورکار کردند» و «این تصادفی نیست، این بخشی از فرهنگ آنهاست که چگونه بازی می‌کنند.» فدراسیون فوتبال ایران پیش از این خواستار شفاف‌سازی فوری فیفا در این مورد شده و خواستار عذرخواهی آقای کلینزمن و استعفا از وظایف خود به عنوان عضو گروه مطالعات فنی فیفا شده است. در همین حال فدراسیون فوتبال ایران از آقای کلینزمن دعوت می‌کند تا از کمپ تیم ملی در دوحه برای یادگیری در مورد فرهنگ غنی ایرانی و ارزش‌های فوتبال و ورزش بازدید کند. از آنجایی که کلینزمن یک آلمانی است، به او قول داده می‌شود که برای شرم‌آورترین قسمت تاریخ جام جهانی، «ننگ گیخون ٨٢»، زمانی که آلمان غربی و اتریش نتیجه را رقم زدند، مورد قضاوت قرار نگیرد و او به عنوان یک بازیکن سابق، با شیرجه‌های دراماتیک معروفش قضاوت نخواهد شد. مطمئناً او به عنوان یک بازیکن حرفه‌ای فوتبال برای هیچ موضوع سیاسی و تاریخی دیگری که مربوط به کشورش باشد مورد قضاوت قرار نخواهد گرفت. در این بازدید، به آقای کلینزمن پیشنهاد می‌شود که 99 دقیقه آخرین بازی ایران مقابل ولز را مرور کند، حتی اگر این بازی قبلاً در سراسر جهان پخش شده باشد و برای بسیاری به عنوان یکی از عادلانه‌ترین و زیباترین بازی‌های تاریخ جام جهانی شناخته می‌شود.»

کلینزمن: سعی خواهم کرد با کی‌روش تماس بگیرم و اوضاع را آرام کنم


سرمربی پیشین تیم‌های ملی فوتبال آلمان و امریکا پس از واکنش تند کارلوس کی‌روش به اظهاراتش، عنوان کرد از حرف‌های او در مورد دیدار تیم ایران مقابل ولز سوء برداشت شده است. یورگن کلینزمن دیروز گفت: «چیزهایی وجود داشت که واقعاً از متن خارج شده بودند. من سعی خواهم کرد با کی‌روش تماس بگیرم و اوضاع را آرام کنم. من هرگز از کارلوس (کی‌روش) یا نیمکت تیم ملی فوتبال ایران انتقاد نکرده‌ام. حتی برخی فکر می‌کردند که من از داور انتقاد می‌کنم، چون او هیچ کاری در مورد رفتار آنها (اعضای تیم ملی ایران) روی نیمکت انجام نداده است.» این اسطوره فوتبال آلمان افزود:«تمام چیزی که من توضیح دادم شیوه احساسی آنها (اعضای تیم ملی) برای انجام کارها بود که در واقع به نوعی تحسین‌برانگیز است. تمام اعضای نیمکت ایران در جریان بازی زندگی می‌کنند. آنها بالا و پایین می‌پرند و کارلوس یک مربی بسیار احساساتی است، او دائماً در کنار زمین است و سعی می‌کند تا تمام انرژی‌اش و مدیریتش را به بازیکنانش انتقال بدهد.»

فریم‌هایی از برخوردهای کلینزمن با فوتبال و مردم ایران

این همه خاطرات خوب را یادت رفت؟


حامد جیرودی/ اظهارات عجیب یورگن کلینزمن ستاره اسبق فوتبال آلمان در برنامه «Match Of The Day» درخصوص تیم ملی، کارلوس کی‌روش  و فرهنگ ایران، موضوعی است که در چند روز اخیر به یکی از سوژه‌های حاشیه جام جهانی 2022 قطر تبدیل شده است. مهاجم گلزن ژرمن‌ها در دهه 90 میلادی در حالی این صحبت‌ها را انجام داده که در 30 سال گذشته برخوردهای مختلفی با فوتبال ایران داشته و با فرهنگ احترام آمیز مردم و بازیکنان ایران کاملاً آشناست اما با این حال حرف‌های غیرمنصفانه‌ای را بر زبان رانده که با واکنش سرمربی پرتغالی تیم ملی و فدراسیون فوتبال نیز مواجه شد.
همدردی با زلزله زدگان و تحسین مردم
جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا که کلینزمن در آن به همراه تیم پرستاره آلمان به قهرمانی رسید، اولین جایی بود که کلینزمن در خلال برگزاری آن با ایران ارتباط برقرار کرد. او بعد از زلزله رودبار و منجیل در سال 1369، با مردم مصیبت زده این شهرها ابراز همدردی کرد و برای کمک به مردم این منطقه گام برداشت. او از همان زمان به ستاره‌ای محبوب برای هواداران فوتبال ایران تبدیل شد که بازی‌های او را در تیم‌های مختلف دنبال می‌کردند و با دید احترام به او نگاه می‌کردند.
شادی عجیب پس از گلزنی به ایران
پس از گذشت 8 سال و در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه، فدراسیون فوتبال ایران، پیش از بازی ایران و آلمان که در آن مسابقات همگروه بودند، با اهدای یک تابلو فرش به کلینزمن کاپیتان ژرمن‌ها در آن مسابقات توسط احمدرضا عابدزاده دروازه‌بان و کاپیتان ایران، از حرکت انسان دوستانه او در حمایت از زلزله زدگان تقدیر کرد. با این‌همه، آنهایی که جام جهانی ۱۹۹۸ را به یاد دارند، حتماً به خاطر می‌آورند که در آن مسابقه، کلینزمن وقتی دقیقه ۵۷ در یک ریباند توپ را وارد دروازه عابدزاده کرد، چه خوشحالی عجیبی داشت. یورگن از شدت خوشحالی، تور دروازه را طوری تکان می‌داد که نزدیک بود پاره شود و این حرکت او با انتقادهای زیادی در همان جام جهانی مواجه شد. این در شرایطی است که در تصاویری که از بازی تیم‌های آلمان و ایران در جام جهانی ۹۸ در آرشیو موجود است، بازیکنان ایرانی به اندازه کافی به کلینزمن و سایر آلمانی‌ها احترام گذاشتند و عجیب بود که این مدل شادی را انجام داد. جلال طالبی، سرمربی وقت ایران در جام جهانی درباره آن گل به خبرآنلاین گفت: «واقعاً گل عجیبی بود. برای من خیلی باعث تعجب بود که چطور آن توپ به تیرک دروازه برخورد کرد و در برگشت، کلینزمن با ضربه سر گلش کرد. به نظرم ۱۰ بار دیگر هم آن صحنه در فوتبال رقم بخورد، آن توپ گل نمی‌شود ولی با بدشانسی وارد دروازه ایران شد.»
تمجید از بازی مقابل 100 هزار تماشاگر ایرانی
۱۸ مهر ۱۳۸۳ تیم ملی فوتبال کشورمان که خود را برای حضور در جام جهانی 2006 آلمان آماده می‌کرد، در دیداری دوستانه‌ که با هدف حمایت از زلزله زدگان بم در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شد، مقابل آلمان قرار گرفت که آن دیدار با پیروزی 2-0 تیم میهمان به پایان رسید. دیداری که در آن، تماشاگران همراه با تشویق تیم ملی کشورمان، بشدت به تشویق آلمانی‌ها پرداختند. کلینزمن که در آن مسابقه سرمربى آلمان بود، به اعتراف خود با بعد دیگری از فرهنگ و شخصیت مردم ایران آشنا شد. او در کنفرانس پس از آن بازی گفت: «هر بازى 2 تجربه بسیار ارزنده براى تیم‌ها در بردارد. یکى تجربه ورزشى و دیگرى تجربه شخصیتى که بازى در برابر۱۰۰ هزار تماشاگر مشتاق ایرانى و استقبال گرمى که آنان از تیم ملى آلمان انجام دادند، بازیکنان ما را از لحاظ شخصیتى داراى تجربه ارزنده‌اى کرد که کمتر بازیکنى در دنیا به آن دست می‌یابد.»
پسرش شاگرد عابدزاده شد، الکساندر نوری دستیارش
نکته جالب درباره کلینزمن این است که او در مربیگری دستیار ایرانی هم داشته است. البته کلینزمن در مربیگری مانند دوران بازی‌اش موفق نبوده و از سال 2004 تاکنون، تنها در 4 تیم به مربیگری پرداخته است. او در جام جهانی 2006 تیم کشورش را در سکوی سوم نشاند که با توجه به میزبانی آلمان و انتظار قهرمانی از این تیم در آن دوره یک ناکامی محسوب می‌شد و پس از آن هم از این تیم جدا شد. او در فصل 9-2008 سرمربی بایرن مونیخ بود ولی عنوانی با این تیم به دست نیاورد. کلینزمن از سال 2011 تا 2016 سرمربی امریکا بود و تنها یک قهرمانی در جام کونکاکاف 2013 با این تیم به دست آورد. جالب اینکه در سال 2012 و زمانی که عابدزاده مربی گلرهای آکادمی لس‌آنجلس بلوز بود، فرزند کلینزمن شاگردش بود و پس از آن شایع شد که عابدزاده قرار است دستیار او در تیم ملی امریکا شود اما عابدزاده با رد این خبر گفته بود کلینزمن تنها چند دقیقه با او درباره فرزندش حرف زده است. با این حال، این مربی آلمانی در فصل 20- 2019 و زمانی که سرمربی هرتابرلین شد، الکساندر نوری، مربی ایرانی – آلمانی را به عنوان دستیار خود در این تیم انتخاب کرد. با این حال، کلینزمن پس از 10 بازی و کسب 3 برد، 3 تساوی و 4 باخت از این تیم هم جدا شد تا نوری سرمربی موقت هرتا شود. به این ترتیب باز هم عجیب بود که کلینزمن با این همه خاطره از ایرانی‌ها چنین صحبت‌هایی را درباره تیم ملی و فرهنگ ایران مطرح کرد که البته در نهایت آنها را پس گرفت.

تخلف آیین‌نامه‌ای امریکایی‌ها؛ دستکاری پرچم ایران 

یانکی‌ها جنگ روانی به راه انداختند


گروه ورزشی/ در فاصله 2 روز تا دیدار حساس تیم‌ملی فوتبال ایران با امریکا، تلاش‌ها برای تضعیف روحیه بازیکنان ایران ادامه دارد. اولین شیطنت درخصوص ایران، درج نام کشورمان روی پیراهن تیم‌ملی انگلیس بود و حالا امریکایی‌ها هم در صفحه رسمی توئیتر فوتبال خود عکس پرچم ایران را دستکاری و بدون نشان «الله» منتشر کردند. در این بین کاربران فضای مجازی در توئیتر با انتشار عکس پرچم اصلی کشورمان با نشان «الله» پاسخ این اقدام امریکایی‌ها را دادند. برخی از افراد نیز با جملات انگلیسی سعی کردند نشان اصلی پرچم ایران را به این صفحه توئیتری و مخاطبانش بفهمانند. علاوه بر این، برخی از افراد هم این اقدام یانکی‌ها را آغاز عملیات روانی امریکایی‌ها برای بازی با ایران عنوان کردند. فیفا با استناد به آیین‌نامه انضباطی و اخلاقی‌اش می‌تواند به خاطر تغییر پرچم جمهوری اسلامی ایران توسط امریکایی‌ها، فوتبال این کشور را با محرومیتی سنگین مواجه کند چراکه این اقدام شیطنت‌آمیز امریکایی‌ها به نوعی توهین به ایران به حساب می‌آید؛ موردی که در ماده ۲۲ آیین‌نامه اخلاق فیفا درباره آن توضیح داده شده است. در بند یک ماده ۲۲ از آخرین نسخه آیین‌نامه اخلاقی فیفا آمده است: «افراد مقید به این قانون نباید از طریق الفاظ یا اقدامات تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیز به حیثیت یا تمامیت یک کشور، ‌نژاد، رنگ پوست، قومیت، ملیت، منشأ اجتماعی، جنسیت، شخص خصوصی یا گروهی از مردم، زبان، مذهب، عقاید سیاسی یا هر عقیده دیگری، ثروت، تولد یا هر موقعیت دیگر، گرایش جنسی یا هر دلیل دیگری توهین کند.» همچنین در بند ۳ ماده مذکور جریمه چنین عملی آورده شده است. طبق این بند، کمیته اخلاق فیفا می‌تواند برای عضوی که توهین‌های ذکر شده را به کشوری کرده است، جریمه‌ سنگینی در نظر بگیرد. در این بند آمده است: «تخلف از این ماده با جریمه مناسب حداقل ۱۰ هزار فرانک (سوئیس) و همچنین محرومیت از شرکت در هرگونه فعالیت مرتبط با فوتبال حداکثر تا دو سال مواجه می‌شود. در موارد جدی یا در صورت تکرار، ممنوعیت شرکت در هر فعالیت مرتبط با فوتبال ممکن است حداکثر به مدت 5 سال اعلام شود.» همچنین در بند ۱۳ آیین‌نامه انضباطی فیفا نسخه سال ۲۰۱۹، جرایم مربوط به توهین به نشانه‌های ملی نیز آورده شده است: «هر شخصی که از طریق الفاظ یا اعمال تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیز (به هر وسیله‌ای) به دلیل‌ نژاد، رنگ پوست، قومیت، خاستگاه ملی یا اجتماعی، جنسیت، حیثیت یا تمامیت یک کشور، شخص یا گروهی از مردم، ناتوانی، گرایش جنسی، زبان، مذهب، عقاید سیاسی، ثروت، تولد یا هر وضعیت دیگر یا به هر دلیل دیگری توهین کند، با تعلیق حداقل 10 مسابقه یا مدت معین یا هر نوع اقدام انضباطی مناسب دیگر مجازات خواهد شد.» در واقع در صورت وقوع چنین موضوعی برای اولین‌بار، کشور مربوطه به انجام یک مسابقه با تعداد محدود تماشاگر و جریمه حداقل ۲۰۰۰۰ فرانکی برای فدراسیون یا باشگاه مربوطه مجازات خواهد شد. اگر این کار مجدداً تکرار شود، اقدامات انضباطی مانند اجرای طرح پیشگیری، جریمه نقدی، کسر امتیاز، انجام یک یا چند مسابقه بدون تماشاگر، ممنوعیت بازی در ورزشگاه خاص، محرومیت از یک مسابقه و اخراج از یک رقابت یا سقوط به یک دسته پایین‌تر به فدراسیون یا باشگاه مربوطه تحمیل می‌شود.
واکنش فدراسیون فوتبال به اقدام امریکایی‌ها
 صفی‌الله فغانپور، مشاور حقوقی فدراسیون فوتبال درباره بی‌احترامی انگلیسی‌ها و امریکایی‌ها به نام و پرچم کشورمان در روزهای گذشته، اظهار داشت: «در عرف بین‌المللی احترام به پرچم یک کشور به‌عنوان یک قانون است و همه کشورها موظف هستند رعایت کنند، بنابراین توهین به نام و پرچم جمهوری اسلامی خلاف مقررات بین‌المللی و اخلاق است و قطعاً این موضوع را از طریق فدراسیون در فیفا و کمیته اخلاق پیگیری می‌کنیم و آنها باید پاسخگو باشند.» او در ادامه بیان داشت: «حتماً این موضوع به‌ خاطر این است که می‌خواهند بازی تیم‌ملی ایران را مقابل امریکا تحت‌الشعاع قرار دهند و ما باید بیشتر تمرکزمان را روی این بازی بگذاریم. تیم حقوقی فدراسیون فوتبال قطعاً این موضوع را پیگیری می‌کند و در مراجع بین‌المللی شکایت خواهد کرد.» همچنین احسان اصولی، سخنگو و عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال در خصوص این موضوع بیان داشت: «در این دوره از مسابقات اتفاقات خارج از اصول حرفه‌ای که در فوتبال و قوانین و آیین‌نامه‌های برگزاری مسابقات وجود دارد، زیاد رخ داده است. نکته‌ای که باید به مردم بگویم این است که کادر فنی و بازیکنان ما معتقد و با ایمان هستند و هدفشان روشن است و این بازی‌های ناجوانمردانه رسانه‌ای که در حق آنها اعمال می‌شود را با بازی درخشان در زمین جواب خواهند داد و با نتیجه‌ای که به دست می‌آید دل مردم را روشن خواهند کرد. فدراسیون هم از این باب در جاهایی که نقض حقوق تیم‌ملی و مردم ایران اتفاق می‌افتد، براساس قوانین و آیین‌نامه‌های مورد تأیید فیفا که درباره همه تیم‌ها اعمال می‌شود -که اگر مشابه این رفتارها درباره تیم دیگری رخ می‌داد، قطعاً برخورد و تذکری داده می‌شد – پیگیر و به دنبال گرفتن حق خود و مردم است و اقداماتی را در این زمینه انجام داده است و از این به بعد هم پیگیر خواهد بود.»
گفتنی است در پی این اقدام، فدراسیون فوتبال ایران با ارسال ایمیلی به فیفا، خواستار تذکر و‌‌ برخورد جدی فدراسیون جهانی فوتبال با فدراسیون فوتبال امریکا شده است.

زمان پرداخت و مبلغ پاداش پیروزی مقابل ولز


احسان اصولی عضو هیأت رئیسه و سخنگوی فدراسیون فوتبال در خصوص آخرین شرایط تیم ملی پیش از دیدار برابر امریکا گفت: «اعضای تیم ملی، مجموعه بازیکنان و کادر فنی بسیار پرانرژی و پرامید و با نشاط هستند و به هر حال با یک نشاط مضاعفی که از برد مقابل ولز به دست آوردند، آماده می‌شوند. خبر خوب اینکه علیرضا بیرانوند هم در تمرین حضور دارد و مشکل سردار آزمون هم جدی نیست و تیم ملی در کمال سلامتی در این بازی پیش رو حضور پیدا خواهد کرد.»
او در مورد پاداش 15 هزاردلاری بازی با ولز هم توضیح داد: «پیگیری‌های آن در حال انجام است و منابع مورد نیاز تا روز هفتم آذرماه تأمین می‌شود. تمام تلاش حوزه مالی فدراسیون برای تأمین آن است و قبل از بازی سه‌شنبه حل می‌شود.» اصولی در مورد تعداد مسافرانی که از طرف فدراسیون شامل هیأت رئیسه و رؤسای هیأت‌ها به قطر آمده‌اند، عنوان کرد: «به هرحال در ادوار گذشته هم مرسوم بوده و همواره فدراسیون فوتبال بخشی از کاروانش متشکل از مدیران و مسئولانی بوده که در حوزه‌های اجرایی کمک می‌کنند و یک اتفاق مرسوم است و چیز جدیدی نیست و کاملاً منطبق بر اصول حرفه‌ای است. بخش هواداری هم با حضور پررنگ افرادی که در این حوزه مؤثرند همراه بوده و اتفاق جدیدی نیست.»

جشن صعود پالما با تشویق ویژه ملی‌پوش ایران


مرحله الیت مسابقات لیگ قهرمانان فوتسال اروپا در گروه B شنبه شب برگزار شد و تیم پالما با حضور بازیکن ایرانی خود موفق شد 2-1 تیم وریژمه کرواسی را شکست بدهد و به مرحله نهایی لیگ قهرمانان فوتسال اروپا صعود کند. در این مسابقه، مسلم اولادقباد یکی از بازیکنان ایرانی برای پالما به میدان رفت اما حسین طیبی، کاپیتان تیم ملی ایران در لیست پالما حضور نداشت. پالما که میزبان بازی‌های گروه B بود، با کسب حداکثر امتیاز از سه مسابقه راهی مرحله نهایی شد. در پایان این بازی، اعضای تیم پالما و هواداران این تیم در سالن سون مویس جزیره مایورکا باقی ماندند و مشغول جشن و شادی شدند. در بخشی از این مراسم، مسلم اولادقباد میکروفون سالن را گرفت و کلمات اسپانیولی بر زبان آورد. در ادامه، دروازه بان پالما میکروفون را گرفت و با فریاد زدن نام «مسلم»، تمام سالن را در تشویق این بازیکن ایرانی همراه کرد. اعضای تیم پالما همچنین وادیلو، سرمربی خود را روی دست بالا و پایین انداختند و به جشن خود ادامه دادند. در این دوره از مسابقات لیگ قهرمانان فوتسال اروپا، تیم‌های اسپورتینگ لیسبون و بنفیکا پرتغال، پالما اسپانیا و اندرلخت بلژیک راهی مرحله نهایی شدند. تیم بارسلونا مدافع عنوان قهرمانی، به خاطر یک تفاضل گل کمتر، از رسیدن به این مرحله بازماند.

اولین پیشنهاد نجومی برای جذب رونالدو رسید


حرف‌های جنجالی کریستیانو رونالدو علیه منچستریونایتد در مصاحبه با پیرس مورگان باعث شد تا دو طرف برای قطع همکاری به توافق برسند و رونالدو حالا به دنبال مقصدی دیگر برای خود است. طبق ادعای شبکه CBS، فوق ستاره پرتغالی که فعلاً همه تمرکزش روی جام جهانی است، اخیراً پیشنهادی وسوسه کننده از النصر عربستان دریافت کرده است. النصر حاضر است برای سه فصل به رونالدو 250 میلیون یورو پرداخت کند. رونالدو در واقع سالانه 83 میلیون یورو دستمزد خواهد گرفت. النصر تابستان حاضر بود برای 2 سال به رونالدو 250 میلیون یورو پرداخت کند و پیشنهاد جدید این تیم مربوط به کمتر از شش ماه پیش است. هزینه نهایی انتقال رونالدو در تابستان به 300 میلیون یورو می‌رسید چرا که النصر 30 میلیون یورو باید به یونایتد پرداخت می‌کرد و 20 میلیون یورو نیز به مدیر برنامه‌های رونالدو می‌رسید. با وجود این به نظر نمی‌رسد رونالدو پیشنهاد جدید النصر را نیز قبول کند چرا که به دنبال بازی در سطح اول فوتبال اروپاست.

فیفا به دنبال برخورد با اقدام سیاسی بازیکنان صربستان


فیفا اعلام کرد یک پرونده انضباطی را علیه فدراسیون فوتبال صربستان باز کرده است. به گزارش شبکه ان.دی.تی.وی، فدراسیون جهانی فوتبال فیفا اعلام کرد تحقیقات انضباطی را علیه فدراسیون فوتبال صربستان به دلیل آویزان کردن یک پرچم اختلاف‌برانگیز از سوی تیم فوتبال این کشور در بازی‌های جام جهانی که در آن نقشه کوزوو به عنوان خاک صربستان حساب شده بود به جریان انداخته است. بر اساس تصاویری که از رختکن تیم ملی فوتبال صربستان در جریان بازی این تیم مقابل برزیل در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر منتشر شد، صربستانی‌ها پرچمی که در آن جزئیاتی اختلاف‌برانگیز وجود داشت به نمایش گذاشتند؛ ازجمله اینکه در این پرچم کوزوو به عنوان بخشی از صربستان نشان داده شد و همچنین روی پرچم نوشته شد: «هیچ تسلیمی در کار نخواهد بود.» کوزوو، یک استان یوگسلاوی پیشین و دارای اکثریت آلبانیایی‌تبار است و در سال ۲۰۰۸ از صربستان اعلام استقلال کرد اما بلگراد از به رسمیت شناختن استقلال کوزوو خودداری کرده است. فیفا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «کمیته انضباطی فیفا پرونده‌ای را علیه فدراسیون فوتبال صربستان به دلیل نصب پرچمی در رختکن آنها در جریان بازی برزیل و صربستان در جام جهانی فوتبال در ۲۴ نوامبر آغاز کرده است.» آیین‌نامه انضباطی فیفا، رفتار توهین‌آمیز و نقض اصول بازی جوانمردانه و استفاده از یک رویداد ورزشی برای تظاهراتی با مبنای غیرورزشی را ممنوع کرده است.Source link